XVII Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego – PROGRAM DOSTĘPNY!
Szanowni Państwo, z wielką przyjemnością informujemy, że jest już dostępny szczegółowy program XVII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego, która odbędzie się w dniach 4–5 czerwca 2025 roku w Grudziądzu, natomiast 6 czerwca zaplanowana została wycieczka terenowa jako wydarzenie towarzyszące.
Organizatorami konferencji są Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz jego oddział – Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.
Tegoroczna edycja, odbywająca się pod hasłem „Na fali zmian”, poświęcona jest refleksji nad aktualnymi kierunkami rozwoju muzealnictwa morskiego i rzecznego w kontekście nowej definicji muzeum, przyjętej przez ICOM w 2022 roku. Definicja ta kładzie szczególny nacisk na społeczną odpowiedzialność muzeów, ich dostępność, inkluzywność oraz rolę w budowaniu świadomości dziedzictwa – również środowiskowego.
Udział w konferencji i wydarzenia dodatkowe:
Udział w konferencji jest bezpłatny i obejmuje możliwość uczestnictwa we wszystkich sesjach merytorycznych w dniach 4–5 czerwca.
Dla osób zainteresowanych pełniejszym udziałem w wydarzeniu, istnieje możliwość wniesienia opłaty konferencyjnej w wysokości 350 zł, która obejmuje udział w wydarzeniach towarzyszących oraz posiłki. W ramach opłaty konferencyjnej oferujemy:
- 4 czerwca, godz. 19:30 – kameralne spotkanie na dziedzińcu dawnego klasztoru benedyktynek, głównej siedziby Muzeum w Grudziądzu,
- 5 czerwca, godz. 19:00 – wieczorne zwiedzanie Grudziądza z perspektywy Wisły
- 6 czerwca, godz. 10:00 – zwiedzanie wybranych obiektów muzealnych w Grudziądzu
- 6 czerwca, godz. 13:00 – zwiedzanie grudziądzkiej cytadeli – dawnej nadwiślańskiej twierdzy bastionowej
- obiady w dniach 4 i 5 czerwca.
Struktura konferencji
Konferencja została podzielona na sześć sesji tematycznych, obejmujących różnorodne zagadnienia: od refleksji nad funkcjonowaniem współczesnych muzeów, przez prezentacje nowych wystaw i projektów ekspozycyjnych, aż po wyniki najnowszych badań archeologicznych i działania konserwatorskie. Nie zabraknie również tematów związanych z edukacją, interpretacją dziedzictwa i tzw. dziedzictwem żywym.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem konferencji dostępnym w załączonym pliku.
Szczegóły opłaty konferencyjnej:
Osoby, które są zainteresowane opcją pełną proszone są aby zgłosić swój wybór do sekretariatu konferencji do 30 kwietnia 2025 roku. W tym samym zgłoszeniu, osoby zainteresowane fakturą powinny przekazać dane (imię i nazwisko, adres - w przypadku osób fizycznych lub NIP, nazwę i adres - w przypadku instytucji).
Opłatę konferencyjną w wysokości 350 zł należy uiścić na rachunek Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu: PKO BP SA 84 1020 5040 0000 6902 0086 4033
Prosimy w tytule przelewu wpisać "Opłata konferencyjna – Na fali zmian". Fakturę będzie można odebrać w formie papierowej w trakcie trwania konferencji.
Opłat należy dokonać do 20 maja 2025 roku.
Noclegi
Opłata konferencyjna nie obejmuje noclegów. Możemy polecić następujące miejsca:
Hotel IBIS (około 850m od muzeum)
https://ibisgrudziadz.pl/
W hotelu IBIS przy rezerwacji telefonicznej lub mailowej na hasło MUZEUM obowiązuje 10% zniżki.
Holet Rad (około 3,5 km od muzeum - blisko przystanku tramwajowego)
https://www.hotelrad.pl/
Poniżej także informacje o innych hotelach w Grudziądzu:
https://itgrudziadz.pl/hotele/
Kontakt:
W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z sekretariatem Konferencji:
Paweł Urbanowski
Muzeum Handlu Wiślanego FLIS - oddział
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
ul. Wodna 3/5
86-300 Grudziądz
e-mail: kierownik.mhw@muzeum.grudziadz.pl
tel. 56 465 90 63, wew. 64
Jadwiga Klim
Dział Historii Żeglugi Śródlądowej
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
ul. Ołowianka 9-13
80-751 Gdańsk
e-mail: j.klim@nmm.pl
tel. 58 301 86 11, wew. 414
XVII KONFERENCJA POLSKIEGO MUZEALNICTWA MORSKIEGO I RZECZNEGO
„NA FALI ZMIAN” W GRUDZIĄDZU
Z przyjemnością informujemy, że XVII Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego odbędzie się w dniach 4-5 czerwca 2025 r. w Grudziądzu, natomiast dn. 6 czerwca – jako impreza towarzysząca - planowana jest wycieczka terenowa.
Organizatorem konferencji jest Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, wspierane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Chcielibyśmy, aby konferencja w Grudziądzu stała się okazją do dyskusji na temat konsekwencji przyjęcia w 2022 r. przez Zgromadzenie Generalne ICOM nowej definicji muzeum:
Muzeum jest trwałą instytucją służącą społeczeństwu, nie nastawioną na osiąganie zysku, która zajmuje się badaniem, gromadzeniem, konserwacją, interpretacją oraz prezentacją materialnego i niematerialnego dziedzictwa. Otwarte dla wszystkich, powszechnie dostępne i niewykluczające, muzea promują różnorodność i zrównoważony rozwój. Swoją działalność i sposoby komunikowania opierają na zasadach etyki, profesjonalnej rzetelności i społecznej partycypacji. Oferują zróżnicowane doświadczenia służące edukowaniu, rozrywce, refleksji i dzieleniu się wiedzą.
[Tłumaczenie z języka angielskiego: Jarosław Suchan, źródło: https://icom-poland.mini.icom.museum/nowa-definicja-muzeum/]
Zmiany w muzealnictwie wynikają nie tylko z rozwiązań formalnych, ale również z ogólnoświatowych trendów i lokalnych doświadczeń. Nowa definicja podkreśla rolę muzeów jako instytucji zaangażowanych społecznie, aktywnie korespondujących z odwiedzającymi. W kontekście muzealnictwa morskiego i rzecznego oznacza to potrzebę integracji tematów związanych z ochroną środowiska wodnego, edukacją ekologiczną i klimatyczną oraz budowaniem świadomości znaczenia dziedzictwa wodnego dla przyszłych pokoleń. Warto zastanowić się, jak nowe podejście wpływa na organizację i programy muzeów w Polsce, szczególnie tych związanych z historią Wisły i żeglugi.
Konferencja w Grudziądzu odbędzie się w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS - najmłodszym oddziale Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, otwartym w 2022 r. Będzie to więc znakomita okazja do poznania kolejnej instytucji związanej z ochroną i promocją dziedzictwa wiślanego. Jak zwykle pragniemy również, aby konferencja stała się okazją do:
- podsumowania działań polskiego muzealnictwa morskiego i rzecznego w latach 2023-2025, zaprezentowania zamierzeń, planów rozwojowych na najbliższą przyszłość (wystawy stałe i czasowe, prace badawcze, publikacje, konserwacja, programy edukacyjne, projekty międzynarodowe etc.),
- prezentacji doświadczeń płynących ze współpracy między muzeami a organizacjami i środowiskami społecznymi kultywującymi materialne i niematerialne dziedzictwo morskie i rzeczne,
- zacieśnienia bezpośredniej współpracy pomiędzy muzeami i innymi instytucjami w zakresie ochrony nadrzecznego i morskiego dziedzictwa kulturowego i technicznego na obszarze Polski.
Termin: 4-5 czerwca 2025 r.
Miejsce: Grudziądz
6 czerwca 2025 r. wycieczka terenowa
Zgłoszenia:
Zgłoszenia udziału oraz propozycje wystąpień wraz ze streszczeniem do 1 strony tekstu (referaty do 20 minut, komunikaty do 10 minut) prosimy nadsyłać w terminie do 28 lutego 2025 r.
Szczegółowy program, koszty uczestnictwa / opłata konferencyjna, informacje o hotelach etc. podane zostaną w następnym komunikacie.
Wszelkie informacje znajdują się na stronach internetowych:
www.nmm.pl
muzeum.grudziadz.pl
Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji
Wioletta Pacuszka, Dyrektor Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
Szymon Kulas, p.o. Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Zgłoszenia i pytania prosimy kierować do sekretariatu Konferencji:
Paweł Urbanowski
Muzeum Handlu Wiślanego FLIS
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
ul. Wodna 3/5
86-300 Grudziądz
e-mail: kierownik.mhw@muzeum.grudziadz.pl
tel. 56 465 90 63, wew. 64
Jadwiga Klim
Dział Historii Żeglugi Śródlądowej
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
ul. Ołowianka 9-13
80-751 Gdańsk
e-mail: j.klim@nmm.pl
tel. 58 301 86 11, wew. 414