Zapraszamy do udziału w różnorodnych wydarzeniach organizowanych w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz w oddziale Muzeum - Muzeum Handlu Wiślanego:
Wtorek, 21 stycznia 2025, godz. 17.00 / sala wystawowa Muzeum w Grudziądzu przy ul. Spichrzowej 11-13, wstęp wolny
"Sztuka zwana ludową?" - spotkanie w przestrzeni wystawy "Wojciech Marchlewski. Rzeźba, grafika, malarstwo" z Wojciechem Marchlewskim - plastykiem, etnografem i socjologiem oraz Łukaszem Ciemińskim - kuratorem ekspozycji dotyczyć będzie ważnych zagadnień dotyczących sztuki zwanej ludową, postludową, neoludową, typu ludowego. Czy nadal używana terminologia wydaje się być właściwa? Czym jest sztuka ludowa, co ludowego jest w sztuce? A wreszcie kim jest twórca ludowy, czy może być nim wyłącznie mieszkaniec wsi? Jak nazywać, jak kategoryzować, jak badać? A może po prostu wcale tego nie robić?
W czwartek, 23 stycznia 2025 r. o godzinie 17.00 w salach Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5 odbędzie się promocja publikacji "Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic", tom III. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 105. rocznicy powrotu Grudziądza do Wolnej Polski.
W programie wydarzenia zaplanowano sprzedaż publikacji oraz wykład "Francisce Xaveri Instrumentum Propagandae!" - wykład Łukasza Ciemińskiego, historyka sztuki i etnografa, kustosza grudziądzkiego Muzeum, poświęcony zjawisku kultu cudownego obrazu świętego Franciszka Ksawerego w Grudziądzu. Na spotkaniu autor przedstawi najnowsze ustalenia dotyczące obrazu z jezuickiej świątyni pod wezwaniem świętego, a także przyjrzy się specyfice grudziądzkiego theatrum sacrum i antropologii kultu jednego z ważniejszych na ziemi chełmińskiej wizerunków cudownych. Wstęp wolny.
Poniedziałek, 27 stycznia 2025, godz. 17.00 / ul. Wodna 3/5 oraz ul. Spichrzowa 11-13
otwarcie wystawy „Byli sąsiadami: Ludzkie wybory i zachowania w obliczu zagłady”.
Wystawa wypożyczona przez United States Holocaust Memorial Museum. Wystawa „Byli sąsiadami…” opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy. Wydarzenie rozpocznie się w Gmachu Głównym Muzeum wykładem Łukasza Ciemińskiego „Kim byli grudziądzcy Żydzi? Pytania o tożsamość”, następnie o godz. 18.00 w sali Spichrza 11-13 otwarta zostanie wystawa.
Niedziela, 2 lutego 2025, godz. 13.00 / Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
„Kolędowanie na pożegnanie”
Tradycją grudziądzkiego Muzeum stało się ustawianie w okresie adwentowym szopki bożonarodzeniowej, drugą tradycją, która na stałe wpisała się w kalendarz świątecznych wydarzeń jest "Kolędowanie na pożegnanie". W ostatnim dniu okresu, który tradycja ludowa przewidziała na wykonywanie kolęd i pastorałek spotkajmy się na wspólnym kolędowaniu. Wykonamy te bardziej i mniej znane utwory pochodzące z różnych środowisk i tradycji, by po raz ostatni w tym sezonie zachwycić się ich pięknem, poznać nowe - nierzadko zaskakujące kompozycje. Nie trzeba być wokalnym wirtuozem, by cieszyć się pięknem kolędy! Uzupełnieniem tego śpiewaczego spotkania będą opowieści etnografa i historyka sztuki Łukasza Ciemińskiego, który zabierze nas w podróż po barwnym świecie bożonarodzeniowych tradycji.
Fot. M. Szczepanowska